EXHIBITION
6 of October from 15:00 às 20:00
7 of October from 15:00 às 21:00
LOT 471:
Cícero, Marcus Tullius, Epístolas ad Familiares.
1,500
€1500 - €3000
Buyer's Premium: 24.6%
CÍCERO, Marco Tullio.
EPISTOLAE AD FAMILIARES.
IN HOC CODICE HOC ORDINE CONTENTA. // ....// Iodoci Badii Ascensij de Epistolarum conpositione compendium viginti conti // nens capita quorum secundo redactae sunt. Ciceronis epistolae ad Viginti epistolarum genera. // Quinto habentur singulorum epitheta. Undecimo illustres ex Plinio clausulae. Decimo tertio // insignes Ciceronis sententiae. Decimo quarto amatoria, Et decimoquinto exhortatoria eius // dem dicta. // Index alphabeticus rerum & verborum in toto opere annotandorum // Tabula epistolarum quo loco & ad quem scribantur .// Georgii Vallle in epistolas ad Lentulum interpretatio.// Angeli politiani argutissima in quasdem annotamenta // Marci Tullij Ciceronis Epistolarum familiarium libri XVI. Cum Hubertini clerici & Martini Philetici explanationibus diligenter ab Ascensio recognite. Parisius (Paris), Nicolau de Pratis (1519). Epistolae ad familiaris (Comm: Hubertinus Clericus e Martinus Phileticus). Add: Geeorgius Merula : In epistulam ad Lentulum Spintherem (Fam. I 7). Angelus Politanus: In nonnulla epistolarum loca interpretatio (Misc. I 25, 27,28,34, 87).
In - fólio de XIV fólios prels. + CCXXXVI fólios e 2 fls. em branco finais. Frontispicio gravado a preto e vermelho. Antiga assinatura de posse rasurada. Algumas manchas de humidade e pequenos restauros nas margens brancas do papel, mórmente no frontispicio. Exemplar bastante aparado à cabeça, sobretudo nos primeiros fólios, mas sem perda de letra. Corte das folhas pintado do vermelho. Folhas de guarda refeitas. Encadernação renascentista inteira de carneira gravada a sêco, com minúsculas falhas na pele. Lombada decorada com titulo e ferros a ouro. Livro que é obra - prima perene de Psicologia, Ética e Moral atravessando os séculos.